Sıkça Sorulan Sorular

Herkese Borsa hakkında sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına buradan erişebilirsiniz. Sorunuzun cevabını bulamazsanız Bize Ulaşın üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Herkese Borsa, tamamen dijital ve şubesiz deneyim arayan yatırımcılara hizmet veren mobil ve web işlem platformudur. Hisse, Varant, VİOP ve yatırım fonlarında işlem yapmanın yanı sıra, yatırımcılara bu ürünler için araştırma ve analiz yapma, halka arza katılma gibi imkânları interaktif ortamda sunar.

Android ve iOS marketlerden indirilen mobil uygulama ile;

Müşteri Ol butonuna tıklayarak form doldurulur, 

Telefona gelen doğrulama kodu ekranda ilgili alana girilir,

Kimlik Arka Yüzü okutma adımında kimliğinin arka kısmındaki MRZ kodu okutulur, 

Yakın Okuma (NFC) ile Doğrulama için kimlik telefonun arka kamera yüzü veya ön kamera yüzüne (telefon modeline göre NFC okuma alanları değişiklik göstermektedir.) temas ettirilir. 

Yüz Tanıma ve Canlılık kontrolü için yönlendirmeler takip edilir,

Son olarak görüntülü görüşme sürecine yönlendirilirsiniz.

Görüntülü görüşme tamamlandıktan sonra sözleşmelerinizi onaylama adımına yönlendirilirsiniz, ardından Herkese Borsa hesabı açma işlemi aynı iş günü içinde tamamlanır.

Herkese Borsa mobil uygulamamız veya web işlem platformumuz üzerinden üye girişi yaparak demo portföy ile alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilir, müşteri olmadan yatırım işlemlerini deneyimleyebilirsiniz.

18 yaşını doldurmuş, Yeni T.C. kimlik kartı ve yakın okuma (NFC) özellikli akıllı telefona sahip olan gerçek kişiler Herkese Borsa'da hesap açabilir. Şimdilik Herkese Borsa ürünümüzü yalnızca yurtiçi yerleşik müşterilerimiz kullanabilmektedir.

Eğer Yeni T.C kimlik kartı ve Yakın Okuma (NFC) özellikli bir akıllı telefona sahipseniz şubeye gitmeden uzaktan müşteri olabilirsiniz. Hesap açmak için buradan devam edebilirsiniz.

Yeni T.C. kimlik kartı ve Yakın Alan İletişimi (NFC) özellikli bir akıllı telefonu bulunmayan yatırımcılar hesap açılışı için İş Yatırım Şubelerini ziyaret edebilir.

Herkese Borsa avantajlarından yararlanmak isteyen ve hali hazırda İş Bankası/İş Yatırım müşterisi olanların da Herkese Borsa'da yeni hesap açmaları ve Herkese Borsa çalışma kurallarını kabul etmesi gerekecektir. Herkese Borsa geleceğe yönelik yepyeni bir altyapıda hizmet vermektedir.

İş Bankası/İş Yatırım varlıklarınızı Herkese Borsa içerisinden görüntüleyemezsiniz.


Herkese Borsa hesabı açabilmek için herhangi bir hesap açılış alt limiti veya yatırım alt limiti uygulanmamaktadır.

Hisse, VİOP ve yatırım fonlarında işlem yapma, emir izleme/değiştirme/iptal işlemleri, bu ürünler için araştırma ve analiz yapma imkanı, portföy görüntüleme, hesaba ilişkin ekstre ve raporlara ulaşılabilme, ücretsiz canlı veri ve grafiklerden faydalanma, demo hesap deneyimi ve yıldız hesap açarak yatırım danışmanlığı gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Çok yakında yurtdışı hisse işlemleri, kredili işlem, açığa satış, ödünç ve net varlıkla işlem seçeneklerine de erişebileceksiniz.

Teminat Yatırma

Tam günlerde teminat yatırma saatleri 09:30 - 13:20

Yarım günlerde teminat yatırma saatleri 09:30 - 10:30

Teminat Çekme

Tam günlerde teminat çekme saatleri 09:00 - 15:30

Yarım günlerde teminat çekme saatleri 09:00 - 10:30

Herkese Borsa uygulamasından IBAN ve Açıklama bilgilerini kopyalayarak, sadece kendi adınıza kayıtlı hesaplarınızla İşCep veya Diğer Mobil Bankacılık Şubeleri üzerinden serbest bakiyenizi kullanarak Türk Lirası yatırabilirsiniz.

Nakit Yatırma işlemlerinizi 7/24, Nakit Çekme işlemlerinizi ise;

Tam iş günlerinde; 09:15 - 13:00 arasında,

Yarım iş günlerinde; 09:10 - 10:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.


Herkese Borsa Mobil > Online Şube > Uygunluk ve Yerindelik adımları üzerinden Uygunluk ve Yerindelik Testi güncelleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Nakit Transferleri

Herkese Borsa Mobil > Para Transferleri adımından Para Yatırma seçeneği altındaki IBAN ve Açıklama bilgisi, naktinizi yollayacağınız banka hesabınıza eriştiğiniz web ya da mobil internet şubesi üzerindeki ilgili alanlara yapıştırılarak Herkese Borsa hesabınıza 5 dakikada nakit transferi yapabilirsiniz. Para Çekme seçeneği ile şahsınıza ait banka hesabınızı tanımladıktan ve doğrulandıktan sonra ilgili banka hesabınıza çekilebilir nakit bakiyenizi transfer edebilirsiniz. 

İşCep mobil uygulamasından Ödemeler> Özel Kurum Ödemeleri> İş Yatırım> Herkese Borsa seçimlerini yaptıktan sonra Hesap No bilginizi girerek Herkese Borsa hesabınıza kolayca nakit transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Herkese Borsa Mobil > Emirlerim menüsüne girilerek Hisse, VİOP ve yatırım fonlarına ait “bekleyen”, “gerçekleşen”, “iptal edilen”, “reddedilen” tüm emirler takip edilebilmektedir.

Herkese Borsa Hesabım ekranındaki ifadelere ilişkin açıklamalara Herkese Borsa Kullanım Kılavuzu’ndan ulaşılabilmektedir.

Mobil uygulamada yaşanan herhangi bir sorunda Herkese Borsa Web İşlem Platformumuz üzerinden işlemlere devam edebilirsiniz. Öncelikle telefon ve internet hattınızın çalışabilir durumda olduğunun kontrolünün yapılması gerekmektedir. Cihazınız ve internet bağlantınız kaynaklı herhangi bir sorun bulunmaması durumunda, İş Yatırım Herkese Borsa Destek Hattı (0850 721 57 00 )’na hafta içi 09:00-23:59 saatleri arasında ulaşabilir ya da Bize Ulaşın menüsünden Destek formu doldurabilirsiniz.

Herkese Borsa Mobil > Raporlar ve Ekstreler adımlarını takip ederek aşağıdaki raporlara ulaşılabilmektedir.

Hesap Ekstreleri

o Yatırım Hesabı Ekstresi

o Menkul Kıymet Ekstresi

o Türev Araçlar Hesap Ekstresi

o Türev Piyasalar Yatırımcı Nakit Ekstresi

o Türev Piyasalar Açık Pozisyon Raporu

o Hisse İşlem Sonuç Formu

o Türev Araçlar İşlem Sonuç Formu

Kar/Zarar Raporları

o Müşteri Kar/Zarar Raporları

o Türev Piyasalar Kar/Zarar Raporu

o Temettü Gelir Raporları

o Yatırımcı Gelir Raporu (Özet)

Vergi Raporları

o Yatırımcı FIFO Raporu

o Vergi Raporu

o Önceki Dönem Vergi Raporu

Herkese Borsa > Halka Arz adımlarını takip ederek halka arzlara katılabilirsiniz. Birincil Piyasa Halka Arzı Pay Piyasası İptale Kadar Geçerli (İKG) alış emri girişiyle, Talep Toplama Yöntemiyle yapılan halka arzlara Miktarsal, Tutarsal ve Farklı Fiyat türlerinde taleplerinizi girebilir, Birincil Piyasa halka arzları için Emirler ekranından, Talep Toplama Yöntemiyle Halka Arzlarda Talep Listesi ekranından girdiğiniz talepleri izleyebilirsiniz. 

Hesap açılışınız sırasında doldurduğunuz Uygunluk Testi sonucunda uygun görüldüğünüz ürünler haricinde, Yeni Ürün ve Hizmetler menümüz altından aşağıdaki ürün ve hizmetler için de başvuru yapabilirsiniz.

  • VİOP
  • Yıldız Hesap
  • Kredili İşlem
  • Ödünç
  • Açığa Satış
  • Net Varlıkla İşlem

Hesabınızı Yıldız Hesaba yükselterek yatırım danışmanlığı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Yatırım danışmanınız; yurtiçi ve yurtdışı piyasaların yanı sıra araştırma ekibi ile koordineli çalışarak, uzmanların analiz ve beklentilerini değerlendirdikten sonra size özel yatırım önerilerine dönüştürür.

Herkese Borsa mobil uygulamasında Bedelli Sermaye işlemlerinizi gerçekleştirememektesiniz.

 

Herkese Borsa Mobil > Sermaye Artırımı adımlarını takip ederek “Online Şube’ye Git” butonuna tıklayarak e-şubemize yönlendirilir ve sermaye artırımı işlemlerinizi online şube üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Herkese Borsa hesabınızı kapatmak isterseniz, Bize Ulaşın altından destek kaydı doldurarak bize ulaşabilir ve hesabınızı kapatma talebinizi iletebilirsiniz.

Cari yıl vergi yükümlülüklerini görüntülemek için tıklayınız.

Herkese Borsa mobil uygulaması içinden Herkese Borsa>Vergi Rehberi adımlarını takip ederek de cari yıla ait vergi yükümlülük tablosunu görüntüleyebilirsiniz.

2023 senesi vergi yükümlülüklerini görüntülemek için tıklayınız.

2022 senesi vergi yükümlülüklerini görüntülemek için tıklayınız.

2021 senesi vergi yükümlülüklerini görüntülemek için tıklayınız.

2020 senesi vergi yükümlülüklerini görüntülemek için tıklayınız.
musteri-ol

Hazırsan Başlayalım

Müşteri Ol butonuna tıklayarak Herkese Borsa uygulamasını hemen indirebilir ve görüntülü görüşme ile hesap açıp borsalarda işlem yapmaya başlayabilirsin.